Bestia z Żytomierza – Historia Anatolija Onoprijenko

24 lutego 2020

Anatolij Onoprijenko urodził się w 1959r. We wsi Łasky na Ukrainie. Jego ojciec był człowiekiem nadużywającym alkoholu i skłonnym do przemocy. Rodzice rozwiedli się ,gdy był małym chłopcem. W wieku 4 lat trafił pod opiekę dziadków, gdyż jego matka zmarła, a ojciec nie wyraził chęci by  się nim opiekować. W wieku 6 lat trafił do domu dziecka. Dzieciństwo spędzone w przytułku było dla niego bardzo traumatyczne. Inne dzieci znęcały się nad nim psychicznie i fizycznie. Uczęszczał do technikum leśnego, a wieku 18 lat poszedł do wojska. Gdy zakończył służbę w armii wstąpił do marynarki handlowej. Został zwolniony dyscyplinarnie z tej pracy w 1986. Gdyż został złapany na szmuglowaniu towarów. W 1989r. Popełnił pierwsze morderstwo wraz ze swoim wspólnikiem Siergiejem Rogozinem. Motywem popełnienia tej zbrodni była kradzież.  Po trzecim morderstwie mężczyźni rozstali się, gdyż bali się, że zostaną złapani przez wymiar sprawiedliwości. 

Onoprijenko wyjechał do Europy Zachodniej. Przebywał w Niemczech i Austrii. Utrzymywał się z kradzieży i prac dorywczych. W 1995r. Został deportowany z Niemiec. Mężczyzna bał się, że może zostać schwytany na lotnisku w Kijowie, za popełnione zbrodnie. Zaczął więc symulować chorobę psychiczną i trafił do szpitala. Dostał diagnozę schizofrenia paranoidalna. Gdy zorientował się, że nie jest ścigany przez policję , upozorował wyzdrowienie i opuścił szpital. Mężczyzna ponownie powrócił na drogę przestępczą. Włamywał się do domów, wybierał te, które znajdowały się na odludziu. Zabijał całą rodzinę, włącznie z dziećmi, okradał posiadłość z cennych przedmiotów, a następnie podpalał. Ponadto z miejsca zbrodni zabierał łuski pochodzącego z jego broni palnej. Napadał na domy w różnych częściach kraju. Przemieszczał się pociągami. 22 marca 1996r. Popełnił ostatnie morderstwo na niewinnej rodzinie. Nie podpalił posiadłości, a ślady zostawione na miejscu zbrodni, stały się kluczowym dowodem w jego sprawie.

Onoprijenko zamieszkał w Jaworowie (obwód lwowski) wraz z kobietą i jej dziećmi. Partnerka życiowa tego kryminalisty sądziła,że jest on biznesmenem, który często podróżuje po kraju. 16 kwietnia 1996r. Policja weszła do mieszkania, w którym mieszkał Anatolij. Funkcjonariusze otrzymali wcześniej donos w jego sprawie. Onoprijenko został poproszony o wylegitymowanie się, gdy siegnął po dokumenty do szuflady, policjanci zauważyli leżącą obok  broń. W mieszkaniu znaleziono przedmioty, które pochodziły z domów zamordowanych rodzin. Mężczyzna popełnił 52 zabójstwa.

Mężczyzna twierdził, że słyszy głosy, które nakazują mu zabijać. Mówił również, że został opętany przez diabła. Uważał się za bestię w ludzkiej skórze. Twierdził, że nie ma żadnych wyrzutów sumienia z powodów popełnionych zbrodni. 23 listopada 1998r. Rozpoczął się proces. Obrońca próbował udowodnić, że jego klient jest chory psychicznie. Jednak mężczyzna został uznany za poczytalnego. Został skazany na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Anatolij zmarł na niewydolność  serca 27 sierpnia 2013 roku. 

Autor: Michał

No Comments

Comments are closed.