Stephen Wright

Dusiciel z Suffolk

Przestępczość w mieście Ipswich była na niskim poziomie. Miasto borykało się jedynie z problemem ulicznej prostytucji. Kobiety, które zajmowały się nierządem wydawały pieniądze głównie na narkotyki. Organizacja Iceni założona w 1998r. Starała się pomóc paniom lekkich obyczajów w powrocie do normalnego życia.

31 października 2006r. Niejaka Tania Nicol została uznana za zaginioną. Mieszkała z matką i młodszym bratem. Kobieta była znana policji. Jej rodzina nie wiedziała, że pracowała jako prostytutka.

Gemma Adams została uznana za zaginioną 16 dni po zaginięciu Tani Nicol. Kobieta chciała zostać kosmetyczką, pracowała w firmie ubezpieczeniowej. Jej chłopak wciągnął ją w narkotyki. Dziewczyna wpadła w nałóg i straciła pracę. Zniknięcie dwóch kobiet, w tak krótkim czasie, było sytuacją dość nietypową w tym miasteczku.

2 grudnia znaleziono w rzece zwłoki Gemmy Adams. 6 dni później Tani Nicol. Mieszkańcy miasta byli wstrząśnięci. 10 grudnia w lesie znaleziono kolejne zwłoki. Sprawca ułożył ciało tak, jakby kobieta była ukrzyżowana. Ofiara nazywała się Anneli Alderton. Kobieta miała 24 lata i była uzależniona od heroiny. Tego samego dnia zaginęła Paula Clennell, jej ciało również znaleziono w lesie. Natomiast 12 grudnia znaleziono ostatniej ofiary. Kobieta nazywała się Annette Nicholls i została wcześniej uznana za zaginioną.

Wyglądało na to, że będzie to największe śledztwo w dotychczasowej historii hrabstwa Suffolk. Na horyzoncie pojawił się podejrzany, który zgłosił się do prasy. Mężczyzna twierdził, że znał osobiście wszystkie pięć ofiar i jak sam twierdził, nie miał żadnego alibi. Tym człowiekiem był Tom Stevens, który został dość szybko oczyszczony z podejrzeń o dokonanie morderstw na prostytutkach. To nie jego DNA zostało znalezione przy zwłokach denatek. Odnalezione DNA należało do 48 – letniego Stevena Wrighta, mieszkańca Ipswich. 19 grudnia mężczyzna trafił do aresztu. Wright często zmieniał pracę, najczęściej wykonywał zawód barmana. W momencie zatrzymania pracował jako operator wózka widłowego. Człowiek ten był dwukrotnie żonaty i uzależniony od hazardu.

Wright znał swoje ofiary, gdyż był ich sąsiadem. Mieszkał w tej części miasta, gdzie było najwięcej prostytutek. Podczas przesłuchania mężczyzna konsekwetnie odmawiał odpowiadania na pytania stawiane przez funkcjonariuszy. Podejrzanego pogrążyły nie tylko badania DNA, lecz również nagrania z monitoringu kamer, który stanowiły koronny dowód w sprawie. Ponadto w aucie mężczyzny, fordzie mondeo znaleziono ślady sugerujące obecność ofiar.

14 stycznia 2008r. Rozpoczął się proces Stevena Wrighta. Podczas rozprawy mężczyzna przyznał, że uprawiał seks z czterema kobietami, które zostały zamordowane. Utrzymywał, że stosunek seksualny z każdą z nich odbył za ich zgodą. 21 lutego 2008r. Ława przysięgłych uznała go winnym zarzucanych mu czynów. Dusiciel z Suffolk odbywa wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.