frak czy garnitur

Frak czy garnitur, jak ubrać się do ślubu?

Każdy ślub wymaga długich przygotowań, które nierzadko okazują się żmudne i czasochłonne. Panna młoda musi przymierzyć dziesiątki kreacji, zanim zdecyduje się na tę jedyną. W przypadku pana młodego dobór odpowiedniego ubioru nie wydaje się zbyt trudny. Jednak nadchodzi moment, w którym należy zdecydować, jak ubrać się do ślubu – wybrać frak, a może garnitur? 

Frak dla szarmanckiego pana młodego

Niemal każdemu frak kojarzy się z bardzo wytwornym odzieniem. Wiele osób uważa, że taki rodzaj odświętnego ubrania prezentuje się najlepiej jedynie w kręgach arystokratycznych. Z drugiej strony dlaczego nie zafundować sobie odrobiny luksusu w tak piękny dzień, jakim jest własny ślub?

Do uszycia fraka wykorzystuje się czarne sukno. Charakterystyczne klapy, będące nieodłącznym elementem tego odświętnego ubrania, wykonywane są z jedwabnego atłasu. Założenie fraka wymaga również dopasowania śnieżnobiałej koszuli posiadającej sztywny gors oraz zaopatrzonej w tzw. francuskie mankiety. Dopełnieniem górnej części garderoby jest biała muszka, której kolor nie jest bez znaczenia. Dobranie czarnej muszki do fraka jest bowiem zarezerwowane dla kelnerów. Warto o tym pamiętać, nie chcąc popełnić nieprzyjemnego faux-pas. 

Klasyczne spodnie do fraka powinny posiadać na szwach zewnętrznych lampasy, które są wykonane z jedwabiu. Całość stylizacji prezentuje się niezwykle wykwitnie i elegancko. 

Co z klasycznym garniturem?

Garnitur cieszy się największą popularnością wśród panów młodych. W tym przypadku mamy do czynienia z nieco większą swobodą niż w przypadku fraka. Bogactwo modeli i cała gama kolorów pozwalają dobrać odpowiedni rodzaj. 

Savoir-vivre w ślubnym wydaniu rządzi się swoimi prawami. Chcąc trzymać się sztywnych reguł, do garnituru ślubnego powinno się dobrać odpowiednią kamizelkę, krawat bądź muszkę. Jednakże ostatnie trendy wyraźnie pokazują, że wielu panów młodych stawia raczej na swobodną wersję tego odświętnego ubioru. Sukcesywnie odchodzi się więc od kamizelek, ciemnych garniturów, a nawet krawatów ślubnych oraz muszek. 

Frak czy garnitur – co wybrać?

Jeśli zależy ci na podkreśleniu oficjalnego charakteru ceremonii zaślubin, postaw na frak. Nada on tej chwili nuty ekskluzywności i wyrafinowania. Jeśli jednak chcesz czuć się bardziej swobodnie, ale jednocześnie elegancko, odpowiednio skrojony garnitur okaże się lepszym rozwiązaniem.