Jak zapobiegać i leczyć spierzchnięte usta zimą

14 stycznia 2021

W chłodnej, suchej porze zimowej obecność spierzchniętych ust ma tendencję do wzrostu.

Twoje usta nie mają gruczołów łojowych, więc prawie zawsze są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Według WebMD ekspozycja na słońce, wiatr i zimne, suche powietrze może powodować spierzchnięte usta .

Ludzie mają spierzchnięte usta przez cały rok, ale zimą może się to znacznie pogorszyć. Według dr Arefy Cassoobhoy, starszego dyrektora medycznego w WebMD, suche powietrze w pomieszczeniu, wiatr i surowa pogoda na zewnątrz przyczyniają się do pogorszenia warunków.

„To, co mówię ludziom, aby naprawdę zadbali o swoje usta, na przykład sposób, w jaki dbają o swoją twarz” – powiedział Cassoobhoy.

Balsam do ust należy nakładać codziennie, zwłaszcza na noc, gdy usta zaczynają się przesuszać. Bazą produktu powinien być żel naftowy, olej mineralny lub dimetikon. Według Cassoobhoya to są trzy duże.

Balsam do ust powinien mieć filtr przeciwsłoneczny przez cały rok, nawet zimą, kiedy czujesz, że może nie być tak dużo światła słonecznego. Pomoże to chronić usta przed słońcem i pieczeniem.

Niektórych ludzi irytują produkty, które zawierają dużo dodatków. Typowe czynniki drażniące to olejek eukaliptusowy, kamfora i mentol. Uważaj na używanie balsamów do ust z dużą ilością dodatków.

„Jeśli ktoś ma suche, podrażnione usta i zauważa to pieczenie, może to być produkt w jego balsamie do ust i powinien wybrać coś, co go nie ma” – powiedział Cassoobhoy.

Działają również produkty domowe, takie jak oliwa z oliwek i olej kokosowy. Jednak chcesz produktu, który pozostaje na ustach. Z tego powodu według Cassoobhoya żel naftowy naprawdę wyróżnia się jako dobry produkt w użyciu.

Odwodnienie prowadzi do spierzchniętych ust. W związku z tym zwiększenie spożycia wody i utrzymanie odpowiedniego nawodnienia pomaga zapobiegać i leczyć spierzchnięte usta.

Wilgoć w powietrzu pomaga również leczyć suche usta.

„Jeśli często przebywasz w pomieszczeniach, powietrze jest naprawdę suche. Nawilżacz doda wilgoci do powietrza, dzięki czemu Twoja skóra i usta pozostaną nawilżone” – powiedział Cassoobhoy.

Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, nie oblizaj ust. Ślina faktycznie sprzyja suchym i spierzchniętym ustom.

„Nie chcesz też ciągnąć skóry ust, po prostu używaj balsamu do ust w kółko” – powiedział Cassoobhoy.

Unikaj produktów, które mogą podrażniać spierzchnięte usta, dopóki się nie zagoją, co może obejmować pikantne potrawy dla wielu osób.

Utrzymanie zdrowej diety jest pomocne w leczeniu spierzchniętych ust. Przetworzona żywność często zawiera składniki i sole, które przyczyniają się do odwodnienia, czego dobrze jest unikać, gdy masz spierzchnięte usta.

Spierzchnięte usta również goją się w różnym tempie dla każdego.

„To zależy od tego, jak dobrze rozwiązujesz problem i jeśli ciągle oblizujesz ich usta lub odrywasz skórę, to będzie się utrzymywać” – powiedział Cassoobhoy.

Jeśli problem nie ustąpi, skontaktuj się z dermatologiem. Pęknięcia, które nie goją się pomimo regularnego stosowania balsamu do ust, mogą być oznaką infekcji lub poważniejszym problemem.

Autor: Michał

No Comments

Comments are closed.