wiązanie krawata

Jak zawiązać krawat? – Wiązanie krawata krok po kroku

Wielu mężczyznom trudność sprawia wiązanie krawata przez co rezygnują na imprezach rodzinnych, a nawet spotkaniach biznesowych z eleganckiego wyglądu. Proste wiązanie krawata, czyli wiązanie wąskiego krawata z węzłem skośnym nie musi być wcale trudne i po kilku próbach i odrobinie instruktarzu można go wykonywać nawet bez pomocy lustra.

Istnieje wiele rodzajów węzłów na jakie wiąże się krawat. Najpopularniejszy jest oczywiście węzeł prosty, pojedynczy na który wiąże krawat większość osób, Jest on idealny do wiązania krawatów wąskich. Węzeł taki wymaga jednokrotnego przeplotu i pasuje do marynarek o kroju sportowym i na mniej formalne spotkania.

Jak wiązać krawat?

Wbrew pozorom wiązanie krawata jest to sztuka, która przysparza problemy nie tylko współczesnym mężczyznom. Historia krawata sięga czasów starożytnych. Pierwsze chusty wiązane na szyi odkryto już w grobowcu cesarza Qin Shi i na szyjach jego terakotowej armii.

krawat i zegarek

Na kolumnie Trajana możemy podziwiać legionistów, których szyje zdobią chusty wiązane w formie krawata. Krawat rozpowszechnił się w Europie dzięki Ludwikowi XIV, który zaczerpnął noszenie krawata od swoich chorwackich najemników. W ślad za królem poszli inni dworzanie i wyższe klasy społeczne.

Pamiętajmy, że krawat należy wiązać tak, by sięgał nam po zawiązaniu do pasa spodni. Krawaty wyglądem przypominające dzisiejsze pojawiły się na początku XX wieku. Wtedy jednak były one o wiele krótsze, tak by sięgały do guzika spodni noszonych wysoko powyżej bioder. Wraz z obniżaniem się stanu spodni krawaty wydłużały się i dzisiaj krawat ma zazwyczaj 140cm długości.

Zwis męski ozdobny

Krawat jako element stroju dla każdego mężczyzny w Polsce rozpowszechnił się w latach 70tych XX wieku. W ramach walki o czystość języka polskiego krawaty sprzedawane były wtedy pod nazwą zwis męski ozdobny. Dzisiaj nazwa ta budzi raczej niestosowne skojarzenia i śmiech, jeszcze w czasach naszych ojców była jednak czymś zwyczajnym.

wiązanie krawata

Już wtedy pojawiały się problemy z tym, jak prawidłowo wiązać kwadrat. Pojawiły się nawet kwadraty na gumce lub zapinane na guzik, których wiązanie nie było konieczne. W latach 70tych najpopularniejszym modelem krawata, był krawat wąski i właśnie wiązanie tego modelu spędzało sen z powiek mężczyznom.

Wiązanie krawata krok po kroku

Proste wiązanie krawata nie jest sztuką trudną. Poniżej prezentujemy grafikę prezentującą wiązanie krok po kroku na węzeł pojedynczy. Dzięki tej prostej instrukcji już wkrótce będziecie mogli pochwalić się eleganckim wyglądem dzięki dobrze zawiązanemu krawatowi.

krawat węzeł prosty

Węzeł podwójny

Już wkrótce zaprezentujemy wam w jaki sposób zawiązać węzeł windsorski, czyli elegancki węzeł podwójny na krawacie. Dzięki węzłowi podwójnemu będzie mogli brylować elegancją w każdym towarzystwie.