muszka

Krawat czy muszka. Co wybrać do garnituru?

Niemal każdy mężczyzna choć raz w życiu staje przed dylematem, jakim jest wybór pomiędzy krawatem a muszką. Dobór odpowiedniego dodatku do garnituru okazuje się bowiem często nie lada wyzwaniem. Co wybrać do garnituru na różne okazje? 

Kiedy założyć krawat, a kiedy muszkę?

Nieodłącznym elementem oficjalnego, eleganckiego stroju jest krawat, który jest niekiedy zastępowany muszką. Jednakże tu często pojawia się pytanie – którą opcję wybrać? Kiedy wybrać krawat, a kiedy muszkę? Istnieją okazje, które narzucają mężczyźnie konkretny wybór. W przeważającej większości sytuacji mamy do czynienia ze swobodą wyboru. 

Spotkanie biznesowe w krawacie czy muszce?

Krawat jest nieodzownym dodatkiem do garnituru, jeśli pracujesz w miejscu, w którym obowiązuje sztywny dress code. Odpowiednio dobrany krawat jest dopełnieniem formalnego stroju, który w świecie biznesu ma budzić respekt i zaufanie. Jeśli więc w swojej pracy musisz trzymać się zasad stylu business formal, postaw na krawat. 

Muszka do koszuli będzie lepszym wyborem w sytuacji, w której możesz przyodziać luźniejszą stylizację. W tym przypadku ważny jest również materiał, z którego jest wykonana – dobrym rozwiązaniem jest wełniana muszka wiązana. Zrezygnuj ze strojnych dodatków z jedwabiu. 

Krawat czy muszka do garnituru – co wybrać na wesele?

Wesele jest okazją, w której obowiązuje dowolność wyboru. Jeśli jesteś przyszłym panem młodym, do garnituru weselnego możesz dobrać klasyczny krawat. Jeżeli jednak chcesz zadać szyku, wybierz muszkę. Najpopularniejszym modelem jest taka, której wysokość skrzydełka wynosi 2,5 cali – klasyczna muszka typu straight. Bardzo stylowo prezentuje się również muszka wiązana, posiadająca ścięte końce – tzw. typ diamond point.

Jako gość weselny również nie musisz się ograniczać – w tej sytuacji oba dodatki świetnie się sprawdzą. Pamiętaj jednak o tym, że to pan młody ma się wyróżniać. Zrezygnuj więc z intensywnych, jaskrawych kolorów krawata czy muszki i postaw na stonowane, pastelowe barwy. Dopuszczalne są oczywiście delikatne wzorki, które przełamią nieco jednolitość stylizacji. 

Bal maturalny – jak dobrać krawat i muszkę?

Z dylematem związanym z wyborem krawata czy muszki zmagają się również przyszli maturzyści. Bal maturalny jest okazją, która często wymaga zakupu oficjalnego stroju, do którego musisz dobrać odpowiednie dodatki. W tym przypadku dobrym wyborem będzie zarówno krawat, jak i muszka. 

Jeśli na studniówkę chcesz przyodziać krawat, dobierz taki kolor, który będzie kontrastował z resztą stylizacji. Świetnym rozwiązaniem jest bordo, granat bądź ciemna zieleń. Staraj się unikać wąskich, czarnych krawatów, przez które cały strój traci urok.

Na balu maturalnym elegancko będzie się prezentowała również muszka do koszuli. Jednak tak samo jak w przypadku krawata, postaw na jednolity, stonowany kolor. Unikaj białych oraz czarnych muszek, które są zarezerwowane do fraków i smokingów.