Morderstwo Meredith Kercher

1 listopada 2007r. doszło do morderstwa Meredith Kercher. Kobieta przyjechała do Włoch w ramach unijnego programu wymiany studentów Erasmus. Studiowała nauki polityczne na uniwersytecie dla obcokrajowców w Perugii. Ostatni wieczór swego życia kobieta spędziła ze swoimi koleżankami z Wielkiej Brytanii w pizzerii. Około 21:00 opuściła lokal i samotnie udała się do wynajmowanego mieszkania. Dom, w którym mieszkała Meredith we Włoszech, leżał na uboczu. Dwie włoskie współlokatorki Meredith wyjechały do swych rodzin na czas trwania Zaduszek. Na miejscu pozostała trzecia lokatorka – Amanda Knox. Kobieta studiowała kilka języków obcych. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych. W dzieciństwie odwiedziła wraz z rodziną Włochy. Była tak zachwycona tym państwem, że postanowiła, że jeszcze kiedyś wróci do tego kraju. 
2 listopada Amanda Knox oraz jej chłopak Raffaele Sollecito wezwali policję do domu, który kobieta wynajmowała. Para zakochanych wezwała stróżów prawa, gdyż jedno z okien domu zostało wybite kamieniem, a w łazience znajdowały się ślady krwi. Ponadto pokój Meredith Kercher był zamknięty na klucz, a kobieta nie odbierała telefonu. 
W tym samym czasie kobieta mieszkająca kilka domów dalej również wezwała policję. Mieszkanka Perugii znalazła w swoim ogrodzie dwa telefony komórkowe. Ich właścicielem okazała się być Kercher. 
Zwłoki Meredith zostały znalezione w jej pokoju. Kobiecie poderżnięto gardło. W pomieszczeniu było pełno krwi. Ciało Kercher było rozebrane od pasa w dół, co sugerowało zbrodnię na tle seksualnym. Biustonosz kobiety był porwany na strzępy. W jej ciele znaleziono męskie DNA. Sprawca przykrył zwłoki dziewczyny kołdrą. W łazience na ścianie znajdował się krwawy odcisk ręki. W toalecie znajdował się kał.
Policjanci znaleźli kamień, który miał rzekomo wybić okno. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że został on specjalnie podrzucony na miejsce zbrodni. Z domu nic nie zginęło, co wykluczyło motyw rabunkowy. Zdaniem śledczych kobieta znała swojego zabójcę lub zabójców. 
Śledczy od samego początku podejrzewali Knox. Para zakochanych zdaniem policji zachowywała się tak, jakby nic się nie stało. Podczas trwania oględzin miejsca zbrodni kobieta i mężczyzna stali przed budynkiem przytulali się i całowali. Podczas przesłuchania Amanda twierdziła, że spędziła noc u swego chłopaka, który mieszkał w pobliżu. Mężczyzna studiował informatykę. Spotkali się po raz pierwszy 25 października 2007r. Raffaele sprawiał wrażenie osoby dość cichej,ale posiadał również mroczną stronę swej osobowości. Chłopak kolekcjonował noże. Policja ustaliła,że Knox miała opinię osoby prowadzącej dość frywolny tryb życia. Często zmieniała swoich partnerów.
5 listopada policja wezwała Sollecito na przesłuchanie. Początkowo mężczyzna zeznał, że spędził całą noc z ukochaną w swoim mieszkaniu. Jednak potem zmienił wersję zeznań. Wyznał, że był w domu sam, a jego dziewczyna przyszła do niego o 1 w nocy. 
6 listopada 2007r. policja wezwała Amandę na drugie przesłuchanie. Kobieta została poinformowana o tym, że straciła swoje alibi, które zapewnił jej Raffaele. Knox powiedziała, że w noc morderstwa Meredith spotkała się z Patrickiem Lumumbą. Mężczyzna był właścicielem baru, w którym  Amanda pracowała jako kelnerka. Lumumba był imigrantem pochodzącym z Konga. Kobieta zeznała, że poszła z Patrickiem do domu, który wynajmowała. Jej zdaniem mężczyzna zabił Kercher. Lumumba został przesłuchany, jednak brakowało dowodów przeciwko niemu. Jego alibi zostało dość szybko potwierdzone i został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów. 
Knox i Sollecito zostali aresztowani.We Włoszech policja ma prawo przetrzymywać oskarżonych w więzieniu przez okres 1 roku bez postawienia im zarzutów. Kobieta wycofała swoje zeznania przeciwko Lumumbie. Twierdziła,że policja zastraszyła ją i dlatego złożyła fałszywe zeznania przeciwko Patrickowi. 
Analiza DNA wykazała,że ślady na miejscu zbrodni pozostawił Rudy Guede. Mężczyzna był bezrobotnym imigrantem pochodzącym z Wybrzeża Kości Słoniowej. Człowiek ten był widziany w domu, który wynajmowała Meredith. Guede odwiedzał w tym budynku swoich znajomych, którzy wynajmowali pokoje tak jak Amanda. Knox oraz Kercher znały tego mężczyznę. Dzień po zabójstwie chłopak uciekł z kraju i zamieszkał w Niemczech. Wkrótce przeprowadzono jego ekstradycję do Włoch. Jego DNA pasowało do tego znalezionego w toalecie oraz w ciele ofiary. Mężczyzna twierdził, że Meredith zaprosiła go do siebie, a ich spotkanie miało charakter randki. Guede stwierdził,że kobieta została napadnięta przez obcego mężczyznę, podczas gdy on przebywał w toalecie. Potem zmienił zeznania i twierdził, że tym nieznanym mężczyzną miał być Sollecito. Guede w 2008r. został skazany na 30 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu apelacyjnego jego wyrok został zmniejszony na 16 lat. 
Policja przeprowadziła przeszukanie w domu Sollecito i znalazła but, którego ślady pasowały do tych znalezionych na miejscu zbrodni. Znaleziono także nóż pasujący do zadanych ofierze ran. Dowody wskazujące na to, że para kochanków była na miejscu zbrodni były dość kontrowersyjne. Ślady DNA na nożu należące do Amandy i Raffaele były na granicy błędu statystycznego. Krew znaleziona w łazience należała zarówno do Knox i Kercher. DNA znalezione na biustonoszu ofiary należało do Sollecito. Istniało jednak ryzyko,że śledczy przypadkowo zanieczyścili dowody na miejscu zbrodni. Brakowało niezbitych dowodów przeciwko parze zakochanych.
Zdaniem policji Kercher zginęła podczas orgii seksualnej. Amanda miała namówić Sollecito i Guede, by zgwałcili Meredith. Następnie z niewiadomych przyczyn uczestnicy tego spotkania  mieli zabić kobietę i upozorować włamanie. W grudniu 2009r. para kochanków została uznana za winnych zarzucanych im czynów. Obydwoje dostali 25 lat pozbawienia wolności. Knox dostała dodatkowo 1 rok za pomówienie Lumumby. Sąd apelacyjny w 2015r. uznał ostatecznie Amandę i Raffaele za niewinnych. 

OdpowiedzPrzekaż dalej