Robert Kubica w bolidzie Williamsa

Robert Kubica pojedzie w Grand Prix Włoch. Lance Stroll w Force India

Robert Kubica wraca do ścigania w Formule 1. Jak donoszą zagraniczne media związane z Formułą 1 Robert Kubica wróci na tor już 2 września podczas Grand Prix Włoch na torze Monza.

Krakowianin bardzo lubi ściganie na historycznym torze Monza i odnosił tutaj liczne sukcesy w kartingu, a następnie licznych seriach wyścigowych. Teraz będzie miał szansę pokazać, że nie zapomniał jak się ściga dzięki zawirowaniom transferowym w zespole Williams, którego jest kierowcą testowym od tego sezonu.

Robert Kubica w zespole Williams

Lance Stroll w Force India

Lance Stroll dotychczasowy kierowca zespołu Williams przenosi się do zespołu Force India niedawno przemianowanego na Racing Point. Transfer Lance Strolla do Racing Point Force India następuje za sprawą ojca młodego kierowcy Lawrence Strolla, kanadyjskiego miliardera, którego konsorcjum wykupiło bankrutujące Force India.

Lance pełnił w Williamsie rolę tak zwanego Pay Drivera, czyli kierowcy, który za możliwość swoich startów w wyścigach musi płacić. Pieniądze, jakie za występy syna płacił Stroll nie były małe. Sugeruje się, że było to około 20 milionów dolarów rocznie. Teraz Lawrence będzie miał syna pod swoimi skrzydłami w zespole z o wiele lepszym bolidem i perspektywami na zdobycz punktową.

Williams F1

Williams to jeden z najstarszych zespołów w stawce. Założony został w 1977 roku przez Franka Williamsa i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Niestety w ostatnich latach mniejszy budżet i seria błędnych decyzji Claire Williams, która po ustąpieniu swojego ojca przejęła stery w zespole do prowadziły do upadku Williams F1, który zajmuje regularnie ostatnie miejsca w stawce nie mogąc nawiązać rywalizacji z pozostałymi ekipami.

Problemy Williamsa miał rozwiązać powracający do Formuły 1 Robert Kubica, który dzięki niebywałemu wyczuciu bolidu nie raz już pomagał mechanikom i inżynierom zespołów, w których jeździł. Niestety w ostatniej chwili Claire podjęła decyzję, która zszokowała wielu specjalistów i sympatyków F1 zamiast doświadczonego kierowcy w osobie Roberta Kubicy fotel w Williamsie otrzymał kolejny Pay Driver Siergiej Sirotkin za którym soją pieniądze ojca miliardera.

Robert Kubica w bolidzie Williamsa

Decyzja o zatrudnieniu dwóch Pay Driverów kosztowała Williamsa prawdopodobnie nie tylko wstrzymanie rozwoju bolidu ale odejście głównego sponsora, Martini, które nie chciało płacić za oglądania ich logo w ogonie stawki bolidów, które często nie docierają do mety.

Rober Kubica wypadek

Robert Kubica był jednym z najlepszych kierowców Formuły 1 rozpoczynając swoją karierę w zespole BMW Sauber, by przejść do doświadczonego teamu Renault. Spekulowało się o perspektywie zajęcia przez niego w krótkim czasie jednego z foteli w Ferrari, co zresztą sam Robert ostatnio potwierdził w wywiadzie mówiąc, że miał już podpisaną wstępną umowę.

Niestety świetnie zapowiadającą się karierę krakowianina przerwał wypadek w czasie rajdu Andory w 2010 roku. Samochód prowadzony przez Roberta wpadł na barierki. Kierowca ledwo uszedł z życiem. Do dzisiaj Robert nie odzyskał pełni władzy w prawym ręku.

Na to by zasiąść za sterami bolidu F1 Robert czekał długich siedem lat, ale dopiął swego i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wkrótce zobaczymy naszego rodaka na torze.