Węzeł prosty krawata, o jakim pisaliśmy wam ostatnio inaczej zwany „four-in-hand” sprawdza się w większości sytuacji i jest szybki do zawiązania nawet jeśli nie posiadamy dostępu do lustra. Co jednak, jeśli węzeł prosty nie pasuje do naszej sylwetki lub okazja wymaga zawiązania krawata w bardziej elegancki sposób? W takiej sytuacji pomocny okazuje się węzeł windsor.
Wynalezienie krawata windsor przypisuje się Henrykowi VIII. Węzeł windsor swoim kształtem przypomina niezwykle trójkąt równoboczny, jest symetryczny i geometryczny, przez co podwójny windsor uważany jest za węzeł bardzo formalny. Co ciekawe węzeł windsor jest najpopularniejszym sposobem wiązania krawata w Polsce.
Zawiązanie węzła windsor wymaga zaledwie dwóch ruchów więcej niż wiązanie węzła prostego. Ważne jest byśmy pamiętali, że takie wiązanie wymaga większej ilości materiału w związku z czym krawat windsor powinien być odpowiednio dłuższy od standardowego krawata, w przeciwnym razie całość będzie zbyt krótka i będzie wyglądała nieestetycznie.
Na noszenie krawata z podwójnym windsorem kończącego się na wysokości klatki piersiowej mogą sobie pozwolić uczennice szkół katolickich, nie poważni biznesmeni na spotkaniach z partnerami lub uczestnicy oficjalnych imprez i spotkań.